5 thoughts

  1. Pingback: Tweets that mention The metro arrives « Sthlm street by Jimmy Dovholt -- Topsy.com

  2. Nöjd med nya kameran ser jag, eller? Imponerande nära kommer du! Väldigt skön känsla här, lite som tiden själv passerar, och bra kontakt med den unge stockholmaren (som ser så otroligt svensk ut). Extra plus för personen i speglingen som träder fram klart och tydligt, det känns som att ögonkontakten finns med honom också. /Malin

    • Yepp, jag gillar ju att gå nära motiven – tycker det ger ökar känslan av närvaro på något sätt. Och kameran funkar redan som den borde, dvs jag kan de viktiga funktionerna utantill och kan koncentrera mig på att se motiven. Sa jag att bilden är tagen från höften*? ;)

      /Jimmy
      *egentligen brösthöjd

    • Ja, det blir en rätt häftig effekt. Särskilt som de reflekterande figurerna knappt är synlig för blotta ögat när man står där. Backslick såg smått skeptisk ut. Troligen Leicaägare själv.

Comments and feedback

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s